Filipíny část 1.

  • Čas na čtení:14 minuty čtení

Tohle je příspěvek pro ty z vás, které zajímají Filipíny 😉

🏝️ Každý ostrov nabízí něco jiného, takže vybírejte podle toho, co chcete zažít. My vybrali Panglao/Bohol a Palawan. 

BOHOL

🍫 Bohol je známý svou fascinující scenérií zvanou The Chocolate Hills (čokoládové kopečky). To je hlavní důvod, proč jsme se sem vydali a stálo to za to 🙂

🐵 Na ostrově je také několik útočišť nártounů (Tarsier Sanctuary), malých nočních opiček s obrovskýma očima. My jsme si půjčili skútry a to, co nás zajímalo, jsme si objeli. Co se týče nártounů, lepší je stanice mezi vesnicemi Corella a Sikatuna, kolem druhé jsme jen projížděli a parkovaly tam desítky aut, skútrů a rikš. Nártounové jsou noční a přes den ve stromech spí, takže větší množství lidí pro ně nemůže být fajn.

💦 V rámci naší projížďky jsme se zastavili ještě na vodopádech Camugao a Mag-Aso. U prvního se jde asi 1 km pěšky s doprovodem a na místě se můžete vykoupat. Druhý je momentálně nedostupný, ale i tak jsme k němu nakoukli.

🍛 Oběd jsme si dali v rámci River Cruise, což je extrémně turistická atrakce na řece Loboc. Jídlo bylo podprůměrné, formou bufetu, na lodi byla živá kapela a po cestě ještě takové jako lokální představení. My na tyhle věci nejsme, ale i tak se nám plavba líbila, protože řeka je opravdu krásná 😊

PANGLAO

Pokračujeme ostrovem Panglao, který je mostem spojený s Boholem.

🏝️ My jsme se na Panglau ubytovali, protože jsme na Boholu nenašli adekvátní bydlení na pláži. A když je možnost, vždycky bereme ubytování na pláži 😎 Já sice nejsem plážový povaleč, ale moři nikdy neodolám 😊 Na Bohol je to pak pár desítek kilometrů, na skútru pohoda.

🌊 Na Panglau je několik pláží. Některé jsou hezčí a některé stojí za prd. Většinou když se v těchto zemích řekne, že je něco turistický, tak to značí miliardy lehátek a slunečníků. Tady turistické místo znamená uklizené pláže od odpadků a obchůdky 7/11. Bydleli jsme tu na 2 místech, z nichž můžeme doporučit jedno, a to Alona Beach. Druhé ubytování na San Pedro Beach jsme zvolili právě proto, že mělo být míň turistické. Na pláži tam bylo nejvíc místňáků, co jsme kde viděli, ale taky nejvíc odpadků. Místním nevadí, a tak je nikdo nesbírá. Na koupání to nebylo.

🛵 Na skútru jsme projeli několik pláží a líbila se nám ještě Libaong White Beach. Ale Panglao není jen o plážích, ale hlavně o šnorchlování.

🦈 Z ostrova můžete vyrazit na Bohol na pozorování žraloků velrybích. Na Filipínách nerespektují přirozenou migraci žraloků a krmí je. Takže ten zážitek nese trochu pachuť. Stvoření jsou to ale úchvatná. Pokud chcete přirozenou interakci, tak doporučuju Maledivy, tam je opravdu chytnete “proplavat kolem”.

Na Filipínách je více míst, kde žraloky krmí, ale údajně stanice u Alburquerque by měla být méně frekventovaná a více etická než třeba ta na Cebu.

🐠 Na útesu Napaling je super šnorchlování. Můžete tady plavat se sardinkami, nebo jsme tu viděli mořského hada vlnožila. Celkově to hodnotím ze všech míst na Filipínách nejlépe.

🐡 Šnorchlovali jsme také na proslulém ostrově Balicasag, což je údajně nejlepší místo na Filipínách, ale to nám přišlo dost slabé – hodně lodí a lidí, co neumí plavat. Ale viděli jsme tu 3 želvy.

🎤 Obecně je Panglao hodně populární u Korejců. To se propisuje i do kulturního vyžití, karaoke tu jede doslova na každém kroku. A Filipínce taky baví, takže i na nejodlehlejší pláži bude mít týpek mikrofon zapojený do repráku, který napájí z powerbanky. Plus taky Korejci mnohdy neumí plavat, takže pokud s nimi pojedete šnorchlovat, tak to něco uvidíte…

Projeli jsme toho víc, ale zbytek byl spíš “po cestě”.

PALAWAN

🏝️ Ostrov Palawan vyhledávají turisté zejména pro jeho krásné dynamické pobřeží překypující vápencovými skalisky. Mě osobně nebere placatá krajina a nekonečné pláže a mnohem raději mám zátoky s ukrytými plážemi a lagunami.

🛵 Já jsem si upřímně myslela, že bude ostrov mnohem více turistický, ale už 20 km od El Nida často chybí asfalt (kromě hlavní silnice na jih) a míjíte jen skromné příbytky a rýžová pole. My jsme si opět půjčili skútry a projeli si okolí sólo. Do jižní části ostrova, pod Puerto Princesa, se nedoporučuje jezdit kvůli místním teroristům. To ale nevadí, to nejhezčí je na severu.

🍻 Nejznámějším bodem je město El Nido, poblíž kterého jsme byli ubytovaní, a odtud jsme směřovali všechny tripy.

🎤 Na Palawanu potkáte už mnohem více západních turistů, dvakrát jsme narazili i na Čechy, jinak hlavně na Němce. Korejci jsou tu také, ale už v oslabení, takže si odpočinete od karaoke.

🌊 Nejhezčí pláž byla za mě Las Cabañas, ale je taky o dost dražší se na ní ubytovat. My bydleli na Corong Corong, která je taky moc hezká a nechá se z ní šnorchlovat, i když místní korály nejsou nejzdravější. Dojeli jsme si ještě na Nacpan, ta je pěkná, ale lehátková; a na Duli, ta je opravdu Robinzonská, na pláži jsou asi 4 prázdné bary a stejně tolik turistů. Je fakt krásná, ale asi kvůli ztíženému přístupu sem moc nikdo nejezdí.

🛶 Jinak se odtud jezdí různé day tripy právě mezi vápencové ostrůvky na skryté laguny a pláže, to je opravdová nádhera – pokud si ale nepřiplatíte za private plavbu, obrňte se trpělivostí. My to zvládli jednou a víc ne. Druhou trasu jsme si projeli na půjčených kajacích přímo z El Nida – to mohu doporučit jen těm, kdo mají sílu a umí veslovat a kormidlovat, není to rybník, ale moře, a když vás chytne protivítr, je to fakt makačka. Objet si na kajaku 4 pláže na mikro ostrovech nám zabralo 6,5 hodiny.

🐢 Na plavbě i na plážích, kam dokajakujete, se nechá šnorchlovat a některé útesy jsou pěkné a živější. Co se týče tvorů, nejzajímavější pro nás byly sépie, želvy a pilníkotrny. Pozor na medúzy, v životě jsem jich neviděla tolik jako na Filipínách.

 

Další příspěvky věnuju filipínské kuchyni a taky negativům, ať to nevypadá všechno tak sluníčkově ⛅️