4 + 3 praktické tipy, jak pověsit obrazy a jak o ně pečovat

  • Čas na čtení:7 minuty čtení

Svůj nový originální kousek už máte doma a nemůžete se dočkat, až bude viset na zdi? Přečtěte si několik tipů, jak snadno a rychle obrazy a zarámované plakáty pověsit.

Připravte si potřebné vybavení

Předtím, než se do věšení pustíte, ujistěte se, že máte vše, co budete potřebovat. Podle typu zdi a váhy obrazu vyberte, zda do zdi zavrtáte hmoždinku, klepnete hřebík, nebo zatlučete speciální háček. Pokud se jedná o menší obraz, měl by postačit hřebíček nebo speciální háček.

Zezadu obrazu nebo rámu již můžete mít připravený úchyt v podobě očka. Některá očka jsou kompatibilní se speciálními háčky na obrazy na zeď nebo na hřebíček.

Plátna bez rámu můžete jednoduše zavěsit na hřebíček bez očka.

Těžké obrazy uchyťte raději na dvou místech nebo na hmoždinku.

Kompozice

Přemýšlejte o kompozici, kterou chcete vytvořit. Můžete se rozhodnout pro symetrickou, asymetrickou, nebo řádkovou kompozici, v závislosti na vašem vkusu a designových preferencích. Obecně není vhodné věšet více než 3 obrazy do roviny, protože riziko, že se netrefíte, je velké. Proto raději obrazy umístěte cikcak.

Využijte vodováhu

Abyste měli obraz hezky rovně, využijte metr, pro určení středu, a když už je obraz zavěšený, dorovnejte jej vodováhou. Vodováhu umístěte na střed obrazu a upravte pozici na základě jejího ukazatele.

Zachovejte odstup

Ujistěte se, že mezi jednotlivými obrazy nebo plakáty zachováváte správný odstup. Obvykle se doporučuje mezi nimi ponechat vzdálenost zhruba 5-10 cm, aby kompozice působila harmonicky.

Víte, jak o obrazy pečovat?

Když máte své obrazy a plakáty na stěně, je důležité také o ně správně pečovat, aby zůstaly v perfektním stavu. Zde je pár tipů na péči o tyto dekorace:

1. Udržujte je v suchém prostředí:

Obrazy a plakáty by měly být umístěny v suchém prostředí bez vysoké vlhkosti, aby se zabránilo poškození papíru a rámu.

2. Pozor na přímé sluneční záření:

Přímé sluneční světlo může způsobit vyblednutí barev. Ujistěte se, že jsou vaše obrazy chráněny před přímým slunečním zářením nebo obraz nechte zarámovat s ochranným sklem s UV filtrem.

3. Pravidelně je čistěte:

Prachová vrstva může snížit vizuální atraktivitu obrazů. Pravidelně čistěte sklo a rámy měkkou mikrovláknovou utěrkou a udržujte je v čistotě. Použít můžete také jemnou prachovku. Akrylové obrazy jsou zpravidla odolnější nežli olejomalby, akvarelové obrazy nebo obecně malby na papíře.

Chraňte svou drahocennou sbírku a hezky se o ni starejte, aby vám dělala radost dlouhá léta.

S láskou,

Dominika